Answer:
The total mechanical energy does not change if the value of the mass is changed. That is, remain the same
Explanation:
The total mechanical energy of a spring-mass system is equal to the elastic potential energy where the object is at the amplitude of the motion. That is:
(1)
k: spring constant
A: amplitude of the motion = 2.0cm
As you can notice in the equation (1), the total mechanical energy of the system does not depend of the mass of the object. It only depends of the amplitude A and the spring constant.
Hence, if you use a mass of 0.40kg the total mechanical energy is the same as the obtained with a mas 0.20kg
Remain the same
<em>projectile can only follow the straight line path when it is launched upward straightly so the correct option is <u>90 degree with respect to horizontal x -axis ..:)</u></em>
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.