Answer:
83%
Explanation:
On the surface, the weight is:
W = GMm / R²
where G is the gravitational constant, M is the mass of the Earth, m is the mass of the shuttle, and R is the radius of the Earth.
In orbit, the weight is:
w = GMm / (R+h)²
where h is the height of the shuttle above the surface of the Earth.
The ratio is:
w/W = R² / (R+h)²
w/W = (R / (R+h))²
Given that R = 6.4×10⁶ m and h = 6.3×10⁵ m:
w/W = (6.4×10⁶ / 7.03×10⁶)²
w/W = 0.83
The shuttle in orbit retains 83% of its weight on Earth.
Given:
Ca = 3Cb (1)
where
Ca = heat capacity of object A
Cb = heat capacity f object B
Also,
Ta = 2Tb (2)
where
Ta = initial temperature of object A
Tb = initial temperature of object B.
Let
Tf = final equilibrium temperature of both objects,
Ma = mass of object A,
Mb = mass of object B.
Assuming that all heat exchange occurs exclusively between the two objects, then energy balance requires that
Ma*Ca*(Ta - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb) (3)
Substitute (1) and (2) into (3).
Ma*(3Cb)*(2Tb - Tf) = Mb*Cb*(Tf - Tb)
3(Ma/Mb)*(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Define k = Ma/Mb, the ratio f the masses.
Then
3k(2Tb - Tf) = Tf - Tb
Tf(1+3k) = Tb(1+6k)
Tf = [(1+6k)/(1+3k)]*Tb
Answer:

where
A perfect elastic collision is defined as one in which there is no loss of kinetic energy in the collision. An inelastic collision is one in which part of the kinetic energy is changed into another form of energy in the collision. Well hope this answers your question :)
(a) According to Newton’s third law, for every action
there is an equal yet opposite reaction. In this case, the cannonball is
affected by 8.0x10^3 newtons in one direction. Now the cannon must also be
affected by the same amount of net force on the opposite direction.
- 8.0x10^3 Newtons (the negative symbol only shows that it
is opposite direction)
(b) We solve this using the formula:
F = m a
8.0x10^3 N = (1.0 kg) a
a = 8,000 m/s^2