Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².
Explanation:
- A substance will floats if it is having lower density than the density of the liquid in which it is placed.
- A substance will sink if it is having density greater than the density of the liquid in which it is kept.
Density of corn syrup = 
1) Density of gasoline = 
Density of the gasoline is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
2) Density of water = 
Density of the water is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
3) Density of honey = 
Density of the gasoline is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
4) Density of titanium = 
Density of the titanium is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
the answer could be (very basic) since options arent given
Answer:
On a velocity-time graph… slope is acceleration. the "y" intercept is the initial velocity. when two curves coincide, the two objects have the same velocity at that time.