The correct answer is option D
When someone decides to do something then he or she must prepare themselves according to the career they choose.
When Yolanda has decided to be a nurse then she must create an individual career plan and start working on it.
A goal oriented person only works in the area of their goal and accomplishes it.
The spoon to transfer 40 J of energy to your hand is descibed as follows
<u>Explanation:</u>
Given area of cross section of copper spoon is A = 20mm into 1.5 mm
temperature difference is DT = (100 minus 35) = 65 0C
length of the spoon is l = 18 cm,
amount of heat should be transfer Q = 40 J
coefficient of thermal conductivity of copper k = 400 W by mk
we know that the thermal conductivity is Q by t = k into A into DT by l
t = Q into l by k into A into DT
t = (40 into 0.18) by 
t = 9.23 s
Answer:
When a an object is been rotated its resistance capacity to that rotational force is know as rotational inertia and this mathematically given as

Where m is the mass
r is the rotation radius
For the spinning of the lamp as a baton to work the location of the center of mass of the floor lamp needs to be located
This is more likely to be located closer to base of the lamp as compared to the top, so success of spinning a floor lamp like a baton is highly likely if the lamp is grabbed closer to the base because that is where the position of its center of mass is likely to be.
Explanation:
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
Physical properties are the properties in which there is no change in chemical composition of a substance. On the other hand, chemical properties are the properties which change the chemical composition of a substance.
For example, when water boils at
then it changes into vapor state whereas when water freezes at
then it changes state from liquid to solid.
This means only physical state of water is changing and there is no change in chemical composition of water.
Hence, we can conclude that best option describing given information is that these are the physical changes water undergoes.
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis