We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
When plane is going towards Halifax the speed of wind is in the direction of fly
so overall the net speed of the plane will increase
while when he is on the way back the air is opposite to flight so net speed will decrease
now the total time of the journey is 13 hours
out of this 2 hours he spent in mathematics talk
so total time of the fly is 13 - 2 = 11 hours
now we have formula to find the time to travel to Halinex

time taken to reach back

now we have total time


here d= 3000 miles



solving above quadratic equation we will have

so speed of plane will be 550 mph
When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.
Incomplete question as the car's speed is missing.I have assumed car's speed as 6.0m/s.The complete question is here
An amusement park ride consists of a car moving in a vertical circle on the end of a rigid boom of negligible mass. The combined weight of the car and riders is 6.00 kN, and the radius of the circle is 15.0 m. At the top of the circle, (a) what is the force FB on the car from the boom (using the minus sign for downward direction) if the car's speed is v 6.0m/s
Answer:

Explanation:
Set up force equation
∑F=ma
∑F=W+FB
The minus sign for downward direction