The formula for computing the orbital time period of a body is given as:
T² = 4π²r³ / GM
where T is the time period, r is the distance between the two bodies, G is the gravitational constant and M is the mass of the body that is being orbited. If we compute this time using SI units, the working is:
9.58 AU is 1.43 x 10¹² meters
T = √[(4*π²*(1.43 x 10¹²)³) / (6.67 × 10⁻¹¹ * 2 x 10³⁰)]
T = 9.30 x 10⁸ seconds which is approximately 29 years
Using the astronomical units, distance is in astronomical units and the mass is in solar masses. In these conditions, the ratio:
4π²/G = 1 so
T² = a³ (since the solar mass of the sun is 1)
T = √(9.58)³
T = 27 years
PART A)
Equivalent resistance in parallel is given as

now we have


PART B)
since potential difference across all resistance will remain same as all are in parallel
so here we can use ohm's law

for 4 ohm resistance we have


PART C)
since potential difference across all resistance will remain same as all are in parallel
so here we can use ohm's law

for 8 ohm resistance we have


Is there a picture that I can see
Answer:34 cm
Explanation:
Given
mass of meter stick m=80 gm
stick is balanced when support is placed at 51 cm mark
Let us take 5 gm tack is placed at x cm on meter stick so that balancing occurs at x=50 cm mark
balancing torque





