Answer:
Terminal velocity of object = 12.58 m/s
Explanation:
We know that the terminal velocity is attained when drag force and gravitational force are of the same magnitude.
Gravitational force = mg = 80 * 9.8 = 784 N
Drag force = 
Equating both, we have

So v = 12.58 m/s or v = -15.58 m/s ( not possible)
So terminal velocity of object = 12.58 m/s
Answer:

Explanation:
According to Newton's first law:

The component of the force on the y-axis can be obtained through the Pythagorean Theorem. This is because the components are the cathetus of a right triangle and its hypotenuse is the magnitude of the force:

Replacing and solving for N:

Answer:
Explanation:What is the root-mean-square velocity (vrms) of the center of mass of one of the molecules?
Answer:
Normal Conversation: i=106i0
i(dB)=60
Power saw a 3 feet: i=1011i0
i(dB)=110
Jet engine at 100 feet: i=1018i0
i(dB)=180
Explanation:
if these are the same as edge, then these are the answers! :)
To solve this problem we will apply the concepts related to the kinematic equations of linear motion. From them we will consider speed as the distance traveled per unit of time. Said unit of time will be cleared to find the total time taken to travel the given distance. Later with the calculated average times and distances, we will obtain the average speed.
PART A)
The time taken to travel a distance of 250km with a speed of 95km/h is



Time taken for the lunch is

The time taken travel a distance of 250km with a speed of 55km/h



The total time taken is



The average speed is the ratio of total distance and total time


PART B)
As the displacement is zero the average velocity is zero.