Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find
Answer:

Explanation:
The electric field produced by a single point charge is given by:

where
k is the Coulomb's constant
q is the charge
r is the distance from the charge
In this problem, we have
E = 1.0 N/C (magnitude of the electric field)
r = 1.0 m (distance from the charge)
Solving the equation for q, we find the charge:

Answer:
The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Explanation:
Given that,
Distance between the slits = 0.04 mm
Width = 0.01 mm
Distance between the slits and screen = 1 m
Wavelength = 600 nm
We need to calculate the distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect
For constructive fringe
First minima from center

Second minima from center

The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect



Put the value into the formula



Hence, The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.