Answer:

Explanation:
As we know that magnetic flux through the coil is given by

now by Faraday law we know that rate of change in magnetic flux is equal to the EMF induced in the coil
so we have


now we have


now we have



now at t = 0.10 s

Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
Answer:
1, 4, 5, see the explanation below
Explanation:
We must remember that scalar magnitudes are distinguished by having only a physical quantity, that is, they have no sense or direction as an example of scalar quantities, we find mass, temperature, energy, specific heat, power among others.
1 . 150 [grams] , because is a mass = scalar
4. 5 kilometer [race], is an amount = scalar
5. 34 steps, is an amount = scalar
Number 2, and 3 are vectors because they have amount and direction.
Answer:
The lighter frog goes higher than the heavier frog.
The lighter frog is moving faster than the heavier frog
Explanation:
If both frogs have the same kinetic energy when they leave the ground, the following equality applies:

Now, if the only force acting on the frogs is gravity, when they reach to the maximum height, we can apply the following kinematic equation:

When h= hmax, the object comes momentarily to an stop, so vf =0
Solving for hmax:

As the lighter frog, in order to have the same kinetic energy than the heavier one, has a greater initial velocity, it will go higher than the other.
As a consequence of both having the same kinetic energy, the lighter frog will be moving faster than the heavier frog.