<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Answer:
The change in power is 4400 W.
Explanation:
Given that,
Power = 10 kW
Speed = 10 m/s
Increases speed = 12 m/s
Given equation is,

We know that,
The power is,

Put the value of F into the formula



We need to calculate the new power
Using formula for power

Put the value into the formula



We need to calculate the change in power
Using formula of change in power

Put the value into the formula




Hence, The change in power is 4400 W.
<span>The answer is cleavage
Cleavage is the way minerals will break along a plane of weakness in a crystal lattice. These plane of relative weakness is formed due to various reasons like the locations of atoms in a crystal lattice so these locations form the smooth repeting surface which could be found out by studying its lattice or are sometimes visible to naked eye.</span>
Answer:
(a) Eₐ = 6.36 J/s
(b) Eₐ = 4.64 J/s
Explanation:
Stefan-Boltzmann law: States that the total energy per second radiated or absorbed by a black body is directly proportional to the absolute temperature.
Using, Stefan-Boltzmann equation
Eₐ =eσAT⁴ ................ Equation 1
where Eₐ = Radiant energy absorbed per seconds, e = emissivity, σ = stefan - boltzman constant, A = Surface area. and T = temperature in kelvin
(a) Where e = 0.89, σ = 5.67 ×10⁻⁸ watt/m²/K⁴, A = 140 cm² = 140 cm²(m²/10000cm²) = 0.014 m², T = 35 °C = (35 + 273) K = 308 K.
Applying these values in equation 1 above,
Eₐ = 0.89 × 5.67 ×10⁻⁸ × 0.014 × (308)⁴
Eₐ =6.36 J/s
(b) when e = 0.65,
∴ Eₐ = 0.65 × 5.67 × 10⁻⁸ × 0.014 × (308)⁴
Eₐ = 4.64 J/s