We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
What team are you talking about
If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.