Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
Answer:
1.1 sec
Explanation:
m = mass of the box = 8 kg
k = spring constant of the spring = 69 N/m
v = initial speed of the box = 1.5 m/s
t = time period of oscillation of box in contact with the spring
Time period is given as

Inserting the values

t = 1.1 sec
let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m
Answer:
<h2>
The potential difference increases </h2>
Explanation:
from the relation 
where E= electric field (force per coulomb)
V= voltage
d= distance
Hence the voltage is going to be V= E×d.
Therefore this means that increasing the distance increases the voltage.