consider the motion of con from top to bottom
Y = vertical displacement = 1000 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
v₀ = initial velocity at the top = 0 m/s
v = final velocity at the bottom = ?
using the kinematics equation
v² = v²₀ + 2 aY
v² = 0² + 2 (9.8) (1000)
v = 140 m/s
t = time taken to hit the ground
Using the equation
v = v₀ + at
140 = 0 + 9.8 t
t = 14.3 sec
When the grasshoppers vertical velocity is exactly zero.
v = -g•t + v0.
v: vertical part of velocity. Is zero at maximum height.
g: 9.81
t: time you are looking for
v0: initial vertical velocity
Find the vertical part of the initial velocity, by using the angle at which the grasshopper jumps.
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
Answer:
b ≈ 64 Kg/s
Explanation:
Given
Fd = −bv
m = 2.5 kg
y = 6.0 cm = 0.06 m
g = 9.81 m/s²
The object in the pan comes to rest in the minimum time without overshoot. this means that damping is critical (b² = 4*k*m).
m is given and we find k from the equilibrium extension of 6.0 cm (0.06 m):
∑Fy = 0 (↑)
k*y - W = 0 ⇒ k*y - m*g = 0 ⇒ k = m*g / y
⇒ k = (2.5 kg)*(9.81 m/s²) / (0.06 m)
⇒ k = 408.75 N/m
Hence, if
b² = 4*k*m ⇒ b = √(4*k*m) = 2*√(k*m)
⇒ b = 2*√(k*m) = 2*√(408.75 N/m*2.5 kg)
⇒ b = 63.9335 Kg/s ≈ 64 Kg/s
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s