Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Using the a=vf-vi divided by tf-ti:
A is acceleration
Vf is final velocity- 330
Vi is intial velocity-30
Tf is final time-15
Ti is initial time-0
A = 330-30 divided by 15-0
A = 300 divided by 15
A= 20 m/s^2
Hope this helps
The elements that is very good in
electrical conductivity are gold and copper: elements that is amphoteric are
copper, zinc, tin, lead, aluminum and beryllium: elements that is gaseous at
room temperature are hydrogen, nitrogen, oxygen, fluorine and chlorine: elements
that is solid at room temperature are all metal except mercury and perhaps some
unseen radioactive elements. Lastly, elements that is brittle are hydrogen,
carbon, nitrogen, oxygen, phosphorus, sulfur and selenium
The surrounding air will become warm when water vapor condenses. The vapors when become water will give away latent heat they have, we know that latent heat is required for the object to change states, so, the latent heat the water vapor had when it became water vapor from water will be given out when it again becomes water.