Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
Answer:
1027.2 m
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 32.2 ft/s


The height the tomato would fall is 450+577.2 = 1027.2 m
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
A simple electromagnet consisting of a coil of wire wrapped around an iron core. <u><em>A core of ferromagnetic material like iron serves to increase the magnetic field created.</em></u> The strength of magnetic field generated is proportional to the amount of current through the winding.
your answer is b :)
I LOVE YOUR PROFILE PICTURE!!!
Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.