Answer:
114.32195122 but Round your answer to three significant figures.) is 114
Explanation:
Just took the test
Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
3.6 m
Explanation:
let x = horizontal distance between emily and allison should be for allison to catch the ball
Find horizontal speed of the ball
vx = 12 sin 30 = 12 x 0.5 = 6 m/s
To find time taken, we will use vertical values of the ball motion
Initial velocity in vertical direction
u = 12 cos 30 = 10.392 m/s
let a = g = 9.8m/s2
Use equation of motion
s = ut +1/2at^2
s = vertical distance = 8
8 = (10.392)t + (1/2)(9.8)t^2
8 = (10.392)t + (4.9)t^2
4.9t^2 + 10.392t - 8 = 0
Using formula of quadratic or calculator, we'll find
t = 0.6 and t = -2.72
We pick t=0.6s since it's not logical time in negative
Assuming no air resistance or external forces, the ball will move 6m/s horizontally. Hence using the formula of speed
speed vx = distance x / time
x = (vx)(t)
= 6 x 0.6
= 3.6 m
Answer:
F4.0
Explanation:
To obtain a shutter speed of 1/1000 s to avoid any blur motion the f-number should be changed to F4.0 because the light intensity goes up by a factor of 2 when the f-number is decreased by the square root of 2.