Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m
A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
Answer:
B i think is the answer
Explanation:
i feel like it is B because if you put them together and the answer is 1.5 so it is B
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]