Answer:
A. Volume is unchanged
Explanation:
= initial pressure of the gas = 722 torr = 96258.7 pa
= final pressure of the gas = 0.950 atm = 96258.75 pa
= initial temperature = 32 °F = 272.15 K
= final temperature = 273 K
= initial volume
= final volume
Using the Equation

Inserting the values


Hence the volume is unchanged.
Promoting total person development can benefit an organization in the following way
Explanation:
1.Promoting personal development in the workplace
- All images courtesy of Forbes Councils members.
- Create Growth Plans. ...
- Build In 'Growth Time' ...
- Set 90-Day Learning Goals. ...
- Offer Innovative Learning Experiences. ...
- Map Out The Far-Reaching Benefits. ...
- Make Development Opportunities 'One Size Fits One' ...
- Take An Active Interest In Personal Development. ...
- Think Beyond Formal Training.
2. Create a development plan. Help your employees establish goals that are aligned with their strengths, interest and experience, as well as with the overall business strategy. Establish goals and expectations to help them set their sights on career opportunities.
3. 7 Things Every Great Boss Should Do
- Acknowledge. When things are going well in your organization, let people know--early and often. ...
- Motivate.
- Communicate. Communicate clearly, professionally, and often. ...
- Trust. Learn to trust your employees. ...
- Develop. Set up your employees for success, not failure. ...
- Direct.
- Partner.
4.Human relations skills such as communication and handling conflict can help us create better relationships. ... Since many companies' organizational structures depend upon people working together, positive human relations skills reduce conflict in the workplace, thereby making the workplace more productive.
5.Improves effectiveness in business
In business, personal development improves effectiveness. It empowers staff to produce better results and meet their targets. For excellent results, an employer or a business owner must have an energetic and a productive team.
Answer:
0.00001266 m
Explanation:
D = Distance from source to screen
m = Order
d = Slit separation
The distance from a point on the screen to the center line

At m = 0


At m = 1

The slit separation is 0.00001266 m
Answer:

Explanation:
First let's find the electric potential using y = 22.5:



Then, to find the magnitude of the electric field, we just need to divide the electric potential by the distance y:



Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s