Answer:
Explanation:
The change is as follows
P₁ V₁ to 3P₁, V₁ ( constt volume ) --- first process
3P₁,V₁ to 3P₁ , 5V₁ ( constt pressure ) ---- second process
In the first process Temperature must have been increased 3 times . So if initial temperature is T₁ then final temperature will be 3 T₁
P₁V₁ = n R T₁ , n is no of moles of gas enclosed.
nRT₁ = P₁V₁
Heat added at constant volume = n Cv ( 3T₁ - T₁)
= n x 5/3 R X 2T₁ ( for diatomic gas Cv = 5/3 R)
= 10/3 x nRT₁
= 10/3x P₁V₁
In the second process, Temperature must have been increased 5 times . So if initial temperature is 3T₁ then final temperature will be 15 T₁
Heat added at constant pressure in second case
= n Cp ( 15T₁ - 3T₁)
= n x 7/3 R X 12T₁ ( For diatomic gas Cp = 7/3 R)
= 28 x nRT₁
= 28 P₁V₁
Answer:
q = 4.87 X 10^ -14 C
Explanation:
As d=0.350 mm
The ink drop will be accelerated by the electric field between the plates:
a = F/m
d = a(D0 / v)^2 / 2 ...... 1
a = qE/m ............... 2
Substituting 2 into 1:
d = (qE/m)(D0 / v)^2 / 2
q = 2mdv^2 / [E(D0)^2]
q = 2(1.00e-11 kg)(3.50e-4 m)(15.0 m/s)^2 / [(7.70e4 N/C)(2.05e-2 m)^2]
q = 4.87e-14 C
Answer:
xcritical = d− m1
/m2
( L
/2−d)
Explanation: the precursor to this question will had been this
the precursor to the question can be found online.
ff the mass of the block is too large and the block is too close to the left end of the bar (near string B) then the horizontal bar may become unstable (i.e., the bar may no longer remain horizontal). What is the smallest possible value of x such that the bar remains stable (call it xcritical)
. from the principle of moments which states that sum of clockwise moments must be equal to the sum of anticlockwise moments. aslo sum of upward forces is equal to sum of downward forces
smallest possible value of x such that the bar remains stable (call it xcritical)
∑τA = 0 = m2g(d− xcritical)− m1g( −d)
xcritical = d− m1
/m2
( L
/2−d)
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
Answer:
Our solar system has total eight planets out of which four are inner planets and four are outer planets. The four outer planets are Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. The common characteristics of outer planets is that they are gaseous planets. They are larger on size than the inner rocky planets and are faraway from Sun. They have larger period of revolution around the Sun.
Uranus is a gaseous planet and lies far from Sun and hence has large period of revolution. It takes 84 Earth years to revolve around Sun. This data indicates that Uranus resides in the outer region of the Solar System.