Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
By wave particle duality.
Wavelength , λ = h / mv
where h = Planck's constant = 6.63 * 10⁻³⁴ Js, m = mass in kg, v = velocity in m/s.
m = 1kg, v = 4.5 m/s
λ = h / mv
λ = (6.63 * 10⁻³⁴) /(1*4.5)
λ ≈ 1.473 * 10⁻³⁴ m
Option D.
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is

Answer:
The object has 2 meter length. This means the length is any quantity with a dimension distance. The definition of the length is how long something is or amount of space. In the given data it is stated that, the object is something that has a length of 2 meter.
<em>Let's take examples to understand. </em>
For example a thread or a table is an object which has a total length of 2 meters.
Another example is something we are measuring it gives us a result of 2 meters of length by using a meter scale or meter tape.
Length is a measure of distance and it is a fundamental quantity. Meter is a international system of units (SI units).