Explanation:
Given that,
Initial speed of the electron, 
Distance, s = 5 cm = 0.05 cm
Acceleration of the electron,
(a) Let v is the electron's velocity when it emerges from this region. It can be calculated as :


v = 871779.788 m/s
or

(b) Let t is the time for which the electron take to cross the region. It can be calculated as:



Hence, this is the required solution.
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s
Decomposing the vector b on the x-axis and the y-axis, we get a rectangle triangle where the two sides are bx (x-axis) and by (y-axis), and b is the hypothenuse.
The component in x, bx, is equal to the product between the hypothenuse and the cosine of the angle between b and the x-axis, which is

:
Answer:
Explanation:
In case of gas , work done
W = ∫ p dV , p is pressure and dV is small change in volume
the limit of integration is from Vi to Vf .
= ∫ p dV
= ∫ p₀
dV
= p₀
/ (
)
= - 5p₀ 
Taking limit from Vi to Vf
W = - 5 p₀ (
) ltr- atm.
Answer:
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ
Explanation:
Consider the diagram shown in attachment
fx= fcosθ (fx: component of friction force in x-direction ; f: frictional force)
Fbx= Fbcosθ ( Fbx: component of braking force in x-direction ; Fb: braking force)
Wx= Wtanθ (Wx: component of weight in x-direction ; W: Weight of semi)
sum of x-direction forces = 0
fx+ Fbx=Wx
fcosθ + Fbcosθ =Wtanθ