1 watt = 1 joule/sec
2,000 watts = 2,000 joules/sec
(2,000 joule/sec) x (120 sec)
= (2,000 x 120) (joule-sec/sec)
= 240,000 joules .
Answer:
The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Explanation:
Given that,
Diameter = 10 cm
Current = 0.20 A
Magnetic field = 0.30 T
Unit vector
We need to calculate the torque on the loop
Using formula of torque

Where, N = number of turns
A = area
I = current
B = magnetic field
Put the value into the formula


Hence, The magnitude of the torque on the loop due to the magnetic field is
.
Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer: Hence, ( 30,20 ) will not maximize the profit as it lies inside the solution region.
Explanation:
The final answer is B hope its helps