Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:
The value of the linear coefficient of thermal expansion is : α=1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Explanation:
Li = 0.2m
ΔL = 0.2 mm = 0.0002m
T1 = 21ºC
T2 = 120ºC
ΔT =99ºC
α =ΔL/(Li*ΔT)
α =0.0002m /(0.2m * 99ºC)
α = 1.01 *10⁻⁵ (ºC)⁻¹
Answer: The volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Explanation:
To calculate the volume, we use the equation:

Density of object = 
mass of object = 3.0 g
Volume of object = ?
Putting in the values we get:


Thus the volume of an irregularly shaped object is 0.50 ml
Answer:
On a velocity-time graph… slope is acceleration. the "y" intercept is the initial velocity. when two curves coincide, the two objects have the same velocity at that time.
Answer:
625000 N/ m
Explanation:
m= 20 kg
v= 30 m/s
x= 12 cm
k = ?
Here when the mass when hits at spring its speed is
Vi= 30 m/s
Finally it comes to rest after compressing for 12 cm
i-e Vf = 0 m/s
Distance= S= 12 cm = 0.12 m
using
2aS= Vf2 - Vi2
==> 2a ×0.12 = o- 30 × 30
==> a = 900 ÷ 0.24 = 3750 m/sec2
Now we know;
F = ma
F= -Kx
==> ma= -kx
==> 20 × 3750 = -K × 0.12
==> k = 625000 N/ m