R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
Answer:
Fa=774 N
Fb=346 N
Explanation:
We will solve this problem by equating forces on each axis.
- On x-axis let forces in positive x-direction be positive and forces in negative x-direction be negative
- On y-axis let forces in positive y-direction be positive and forces in negative y-direction be negative
While towing we know that car is mot moving in y-direction so net force in y-axis must be zero
⇒∑Fy=0
⇒
⇒
⇒
Given that resultant force on car is 950N in positive x-direction
⇒∑Fx=950
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒
⇒ 
⇒


Therefore approximately, Fa=774 N and Fb=346 N
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Answer:
Explanation:
The mass of the deuteron = mass of the proton + mass of the neutron + mass equivalent of the energy of 2.2 Mev evolved.
I amu = 931 Mev
2.2 Mev = 2.2 / 931 amu
= ( 2.2 / 931 )x 1.6726 x 10⁻²⁷
= .00395 x 10⁻²⁷
The mass of the deuteron =( 1.6726 + 1.6749 + .00395)x 10⁻²⁷ kg
= 3.35145 x 10⁻²⁷ kg
b ) Momentum of gamma ray
= h / λ ( h is plank's constant and λ is wavelength of gamma ray )
= hυ / υλ ( υ is frequency of gamma ray )
= E / c ( E is energy of photon and c is velocity o light )
= 2.2 x 10⁶ x 1.6 x 10⁻¹⁹ J / 3 x 10⁸
= 1.173 x 10⁻²¹ Kg m /s
This will be the momentum of deuteron also
Kinetic energy
= p² / 2m ( p is momentum and m is mass of deuteron )
= ( 1.173 x 10⁻²¹ )² / ( 2 x 3.35145 x 10⁻²⁷)
= 1.376 x ⁻¹⁵ J
Energy of gamma ray
= 2.2 x 10⁶ x 1.6 x 10⁻¹⁹ J
= 3.52 x 10⁻¹³ J
So kinetic energy of deuteron is smaller than energy of gamma ray photon .
The displacement is the shortest distance between two points, which is 546.41. The displacement for both is 546.41 meters
Average velocity of X = (200 + 200 + 200) / 30
Average velocity of X = 20 m/s
Average velocity of Y = 546.41 / 30 = 18.2 m/s