Since the bulb consumes 100 watts of power and its efficiency is 95%,
it generates 95 watts of light energy and 5 watts of heat energy whenever
it's turned on.
5 watts means 5 joules of energy per second.
(2.5 hours) x (3,600 seconds/hour) = 9,000 seconds
(9,000 seconds) x (5 joules/second) = 45,000 joules of heat in 2.5 hours
In a bedridden patient recovering from a badly fractured femur, disuse atrophy in the thigh muscles is caused by <span>decreased synthesis of muscle proteins and/or increased breakdown of muscle proteins. Muscle tissue grows and heals in response to stress. Without the stress of exercise and normal daily activities, muscle tissue degenerates</span>
Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

Answer:
1/2
Explanation:
We need to make a couple of considerations but basically the problem is solved through the conservation of energy.
I attached a diagram for the two surfaces and begin to make the necessary considerations.
Rough Surface,
We know that force is equal to,



Matching the two equation we have,


Applying energy conservation,





Frictionless surface




Given the description we apply energy conservation taking into account the inertia of a sphere. Then the relation between
and
is given by

