Answer:
F = 69.3 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law, remembering that the static friction force increases up to a maximum value given by
fr = μ N
We define a reference system parallel to the floor
block B ( lower)
Y axis
N - W₁-W₂ = 0
N = W₂ + W₂
N = (M + m) g
X axis
F -fr = M a
for block A (upper)
X axis
fr = m a (2)
so that the blocks do not slide, the acceleration in both must be the same.
Let's solve the system by adding the two equations
F = (M + m) a (3)
a =
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ (M + m) g
let's calculate
fr = 0.34 (2.0 + 0.250) 9.8
fr = 7.7 N
we substitute in equation 2
fr = m a
a = fr / m
a = 7.7 / 0.250
a = 30.8 m / s²
we substitute in equation 3
F = (2.0 + 0.250) 30.8
F = 69.3 N
Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km