V = Volume of sample of gas = 1.00 L = 0.001 m³
T = temperature of the gas = 25.0 ⁰C = 25 + 273 = 298 K
P = pressure = 1.00 atm = 101325 Pa
n = number of moles of gas
using ideal gas equation
PV = n RT
101325 (0.001) = n (8.314) (298)
n = 0.041
n₁ = number of moles of helium
n₂ = number of moles of neon
m₁ = mass of helium = n₁ (4) = 4 n₁
m₂ = mass of neon = n₂ (20.2) = 20.2 n₂
given that :
m₁ = m₂
4 n₁ = 20.2 n₂
n₁ = 5.05 n₂
also
n₁ + n₂ = n
5.05 n₂ + n₂ = 0.041
n₂ = 0.0068
mole fraction of neon is given as
mole fraction = n₂ /n = 0.0068/0.041 = 0.166
P₂ = partial pressure of neon = (mole fraction) P
P₂ = (0.166) (1)
P₂ = 0.166 atm
Answer:
work 24.31 ft³/in²
Explanation:
The work in thermodynamic processes is given by a relationship between pressure changes and volume differences as follows:
W = - 
In this exercise they give the pressure ratio P = 23.75 -7.5 V, so we can evaluate the integral between points two V1 = 2.5 ft3 and V2 = 0.5 ft3
W = - [23.75 V -7.5 V² / 2]
W = - [23.75 (0.5 -2.5) - 7.5 (0.5² - 2.5²) / 2]
W = - [-47.5 + 23.19] BTU
W = 24.31 ft3 / in2 = 24.31 BTU
Note that the work is positive since work is done on the gas to compress it.
Answer:
c. 75 N
Explanation:
Force: This can be defined as the product of mass and the acceleration of a body. The S.I unit of Force is Newton (N).
From Newton's Fundamental equation of kinematic,
F = ma ............................................. Equation 1
Where F = Force exerted by the ball on the bat, m = mass of the ball, a = acceleration.
From motion,
a = (v-u)/t....................................... Equation 2
Where v = final velocity, u = initial velocity, t = time.
Given: v = 25 m/s, u = 0 m/s ( at rest), t = 0.20 s.
Substitute into equation 2
a = (25-0)/0.20
a = 125 m/s².
Also given: m = 0.60 kg.
Substitute into equation 1
F = 0.6(125)
F = 75 N.
Hence the force exerted by the ball on the bat = 75 N,
The right option is c. 75 N
Answer:
In summary, the biggest difference in the experiment is that the proton mass is much more than the electron mass, so the voltages used are high and very dangerous.
Explanation:
The machine to measure the ratio of charge / mass of the electron, has two parts: a part where it accelerates the electrons in an electric field and a second section to charter the beam and measure its radius of curvature calculated from here the q / m ratio
In the case of having protons, the charge has the same value as that of the electrons, but with a positive charge, so the polarities of the fields should be changed.
The mass of the protons is much greater than the mass of the electrons, which introduced a significant difference in the excrement, since similar electric fields the speed of the protons is much less than the speed of the electrons, so the magnetic field through which the voters pass to have equivalent deflations in many cases this small values of the magnetic field are not desirable due to the interference of the Earth's magnetic field.
Another solution could be to increase the electric field to have the protons with speeds similar to the electors, this possibility is not easy either, because the field of trunking of more than 5000 V would be needed, which are very dangerous.
In summary, the biggest difference in the experiment is that the proton mass is much more than the electron mass, so the voltages used are high and very dangerous.
Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave