Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


The work done on the barbell is -165.62 Nm.
Explanation:
Work done on any object is the measure of force required to move that object from one position to another. So it is determined by the product of force acting on the object with the displacement of the object.
In the present problem, the displacement of the object on acting of force is given as 1.3 m. And the weight of the object which is a barbel is given as 13 kg. As the work is to lift the object from the ground, so the acceleration due to gravity will be acting on the object. In other words, the force applied on the object to lift it should be in opposite direction to the acting of acceleration due to gravity.
Thus, 
Now, the force is -127.4 N and the displacement is 1.3 m.
So, 

So, the work done on the barbell is -165.62 Nm.
We can use kinematics here if we assume a constant acceleration (not realistic, but they want a single value answer, so it's implied). We know final velocity, vf, is 1.0 m/s, and we cover a distance, d, of 0.47mm or 0.00047 m (1m = 1000mm for conversion). We also can assume that the flea's initial velocity, vi, is 0 at the beginning of its jump. Using the equation vf^2 = vi^2 + 2ad, we can solve for our acceleration, a. Like so: a = (vf^2 - vi^2)/2d = (1.0^2 - 0^2)/(2*0.00047) = 1,064 m/s^2, not bad for a flea!
Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.