<span>Hello!
We have the following data:
</span>
Time (T) = ? (in minutes)
Power (P) = 3 kW → 3000 W
Energy (E) = 9 MJ → 9000000 J or (W/s)
Formula of the consumption of electric energy:

Solving:




How many minutes can it run for? (<span>Let's convert in minutes)
</span>
1 minute --------- 60 seconds
y minute --------- 3000 seconds

<span>Product of extremes equals product of means
</span>




I hope this helps! =)
<span>
</span>
Answer:
E = 1.25×10¹³ N/m²
Explanation:
Young's modulus is defined as:
E = stress / strain
E = (F / A) / (dL / L)
E = (F L) / (A dL)
Given:
F = 10 kg × 9.8 m/s² = 98 N
L = 1 m
dL = 10⁻⁵ m
A = π/4 (0.001 m)² = 7.85×10⁻⁷ m²
Solve:
E = (98 N × 1 m) / (7.85×10⁻⁷ m² × 10⁻⁵ m)
E = 1.25×10¹³ N/m²
Round as needed.
Answer:
temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Explanation:
GIVEN DATA:

T1 = 525 K
T2 = 275 K
We know that


n and v remain same at both side. so we have

..............1
let final pressure is P and temp 

..................2
similarly
.............3
divide 2 equation by 3rd equation
![\frac{21}{11}^{-2/3} \frac{21}{11}^{5/3} = [\frac{T_1 {f}}{T_2 {f}}]^{5/3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B-2%2F3%7D%20%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B5%2F3%7D%20%3D%20%5B%5Cfrac%7BT_1%20%7Bf%7D%7D%7BT_2%20%7Bf%7D%7D%5D%5E%7B5%2F3%7D)

thus, temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Answer:
0.0367
Explanation:
The loss in kinetic energy results into work done by friction.
Since kinetic energy is given by
KE=0.5mv^{2}
Work done by friction is given as
W= umgd
Where m is the mass of suitacase, v is velocity of the suitcase, g is acceleration due to gravity, d is perpendicular distance where force is applied and u is coefficient of kinetic friction.
Making u the subject of the formula then we deduce that

Substituting v with 1.2 m/s, d with 2m and taking g as 9.81 m/s2 then

Therefore, the coefficient of kinetic friction is approximately 0.0367
Answer:
Answer
The Final Quality of teh R-134a in the container is 0.5056
The Total Heat transfer is 
Explanation:
Explanation is in the following attachments