Answer:
given,
mass of copper = 100 g
latent heat of liquid (He) = 2700 J/l
a) change in energy
Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (300 - 4)
Q = 11153.63 J
He required
Q = m L
11153.63 = m × 2700
m = 4.13 kg
b) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (78 - 4)
Q = 2788.41 J
He required
Q = m L
2788.41 = m × 2700
m = 1.033 kg
c) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (20 - 4)
Q = 602.90 J
He required
Q = m L
602.9 = m × 2700
m =0.23 kg
Correct answer choice is :
C) A jar with snails crawling on living plants
Explanation:
By using the power of sunlight, plants can change carbon dioxide and water into glucose and oxygen in a method described photosynthesis. As photosynthesis needs sunlight, this method only occurs during the day. We usually like to think of this as plants `exhaling in carbon dioxide and `breathing out oxygen. Gas transfer between Alveolar Spaces and Capillaries. The role of the respiratory system is to transfer two gases, oxygen and carbon dioxide. The transfer takes place in the millions of alveoli in the lungs and the capillaries that surround them.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The strain experienced by the specimen is 0.00116 which is option A
Explanation:
The explanation is shown on the second uploaded image
Answer:

Explanation:
B = Magnetic field = 
d = Diameter of loop = 16 cm
r = Radius = 
i = Current
= Vacuum permeability = 
The magnetic field of a loop is given by

The current needed to produce such a field at the center of the loop is 
Answer:i=300 mA
Explanation:
Given
inductance(L)=40 mH
Resistor(R)=
Voltage(V)=15 V
Time constant(
)=

current 

Current as a function of time is given by

i= 299.95 mA