Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.
Below are the choices that can be found elsewhere:
a. 268 kJ
<span>b. 271 kJ </span>
<span>c. 9 kJ </span>
<span>d. 6 kJ
</span>
So the key thing to realize here is what the information given to you actually means. Sublimation is going from a sold to a gas. Vaporization is going from a liquid to a gas. Hence you can create two equations from the information that you have:
<span>Ga (s) --> Ga (g) delta H = 277 kJ/mol </span>
<span>Ga (l) --> Ga (g) delta H = 271 kJ/mol </span>
<span>From these two equations, you can then infer how to get the melting equation be simply finding the difference between the sublimation (two steps) and vaporization (one step). </span>
<span>Ga (s) --> Ga (l) delta H = 6 kJ/mol </span>
<span>At this point, all you need to do is a bit of stoichiometry. You start with 1.50 mol and multiply by the amount of energy per mole (6 kJ/mol). </span>
<span>*ANSWER* </span>
<span>9 kJ/mol (C)</span>
Answer:
B. Trial 2
Explanation:
Trial 2, because the student’s finger applied the largest force to the sensor.
Because the trial 2 student finger applied to largest force.
Answer:
Part a)
f = 1911.5 Hz
Part b)

Explanation:
Here the source and observer both are moving towards each other
so we know that the apparent frequency is given as

here we know that



now we will have


Part b)
Apparent wavelength is given by the formula

here we will have


Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz