Answer:
F = 69.3 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law, remembering that the static friction force increases up to a maximum value given by
fr = μ N
We define a reference system parallel to the floor
block B ( lower)
Y axis
N - W₁-W₂ = 0
N = W₂ + W₂
N = (M + m) g
X axis
F -fr = M a
for block A (upper)
X axis
fr = m a (2)
so that the blocks do not slide, the acceleration in both must be the same.
Let's solve the system by adding the two equations
F = (M + m) a (3)
a =
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ (M + m) g
let's calculate
fr = 0.34 (2.0 + 0.250) 9.8
fr = 7.7 N
we substitute in equation 2
fr = m a
a = fr / m
a = 7.7 / 0.250
a = 30.8 m / s²
we substitute in equation 3
F = (2.0 + 0.250) 30.8
F = 69.3 N
Answer:
A. the internal energy stays the same
Explanation:
From the first law of thermodynamics, "energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to another.
Based on this first law of thermodynamic, the new internal energy of the gas is the same as the internal energy of the original system.
Therefore, when the partition separating the two halves of the box is removed and the system reaches equilibrium again, the internal energy stays the same.
Answer:
On the other hand, Florida's Gulf Coast experiences the greatest number of thunderstorms out of any U.S. location. These types of storms occur on average 130 days per year in Florida.
The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.