Answer:
275 kPa
Explanation:
mass of the gas=m=1.5 kg
initial volume if the gas=V₁=0.04 m³
initial pressure of the gas= P₁=550 kPa
as the condition is given final volume is double the initial volume
V₂=final volume
V₂=2 V₁
As the temperature is constant
T₁=T₂=T
=
putting the values in the equation.
=
P₂=
P₂=
P₂=275 kPa
So the final pressure of the gas is 275 kPa.
Answer:
B or It decreased by 1/4.
Explanation:
Answer for edgenuity
From the conservation of linear momentum of closed system,
Initial momentum = final momentum
Mass of the student, M = 59 kg
Mass of the laser boat, m = 42 kg
Initial speed of student + laser boat, u =0
Final speed of laser boat, v = 1.5 m/s
Final speed of the student = V
(M+m) u =M V +m v
0 = (59 kg) V + (42 kg) (1.5m/s)
V = - 1.06 m/s
Thus, the speed of the student is 1.06 m/s in the opposite direction of the motion of boat.
B
Think of inertia of getting into a car accident without a seat belt although the car stops you will not you would likely fly out the window