Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:

Explanation:
given data:
wavelength \lambda = 708nm = 708*10^{-9} m
using the following relation:

according to the given information
second and third dark fringe is at same location. so





