Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ
Here,
Height (S) = 2m
Gravity on mars (g) = 3.7m/s^2
Initial velocity (u) = 0 m/s^2
By the one of the formula of the motion,
S = ut + 1/2at^2
2 = 0 * t + 1/2*3.7*t^2
2 = 1.85t^2
t^2 = 2/1.85 = 1.081
t =1.03s
So, it will take 1.03s long..
Answer:1.63 m
Explanation:
Given
mass of block 
inclination 
Amount of work done 
block slides a distance s along the Plane
Work done =change in Potential Energy
Increase in height of block is 
Change in Potential Energy 


