Force , F = ma
F = m(v - u)/t
Where m = mass in kg, v= final velocity in m/s, u = initial velocity in m/s
t = time, Force is in Newton.
m= 1.2*10³ kg, u = 10 m/s, v = 20 m/s, t = 5s
F = 1.2*10³(20 - 10)/5
F = 2.4*10³ N = 2400 N
Its been some time so i might be wrong but i think the answer is 3 either or 2
Answer:
Yes we can find the initial velocity of car without finding acceleration.
u = 10 m/s.
Explanation:
Given that
s=20 m
Car takes 4 s to come in rest.
We know that when acceleration is constant then we can apply motion equation
----------1
------2
From equation 1 and 2

So we can say that

Given that the velocity of car at final condition will be zero (v=0)


From the above equation we can find the initial velocity of car without finding the acceleration

u = 10 m/s
Answer:
air
Explanation:
The car is being slowed down by air.
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V