This type of listening response is called back-channel signal. This allows the speaker to know that the listener is attentive or willing to engage a conversation between them. It is shown through short utterances, facial expressions, head nods and others.
Answer:
height of the water rise in tank is 10ft
Explanation:
Apply the bernoulli's equation between the reservoir surface (1) and siphon exit (2)

-------(1)
substitute 
0ft/s for V₁, 20ft for (z₁ - z₂) and 32.2ft/s² for g in eqn (1)


Applying bernoulli's equation between tank surface (3) and orifice exit (4)

substitute

0ft/s for V₃, h for z₃, 0ft for z₄, 32,2ft/s² for g

At equillibrium Fow rate at point 2 is equal to flow rate at point 4
Q₂ = Q₄
A₂V₂ = A₃V₃
The diameter of the orifice and the siphon are equal , hence there area should be the same
substitute A₂ for A₃
for V₂
for V₄
A₂V₂ = A₃V₃

Therefore ,height of the water rise in tank is 10ft
Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>
The magnetic force exerted by a field E to a charge q is given by F=Eq. In this case, F=4.30*10^4*(6.80mu C). 1mu C=10^-6C, so F=4.30*6.80=10^-2=0.29N. The direction is in the x direction, the direction that the field is applied because the charge is positive.