Answer:
r = 4.21 10⁷ m
Explanation:
Kepler's third law It is an application of Newton's second law where the forces of the gravitational force, obtaining
T² = (
) r³ (1)
in this case the period of the season is
T₁ = 93 min (60 s / 1 min) = 5580 s
r₁ = 410 + 6370 = 6780 km
r₁ = 6.780 10⁶ m
for the satellite
T₂ = 24 h (3600 s / 1h) = 86 400 s
if we substitute in equation 1
T² = K r³
K = T₁²/r₁³
K =
K = 9.99 10⁻¹⁴ s² / m³
we can replace the satellite values
r³ = T² / K
r³ = 86400² / 9.99 10⁻¹⁴
r = ∛(7.4724 10²²)
r = 4.21 10⁷ m
this distance is from the center of the earth
The problem states that the distance travelled (d) is
directly proportional to the square of time (t^2), therefore we can write this in
the form of:
d = k t^2
where k is the constant of proportionality in furlongs /
s^2
<span>Using the 1st condition where d = 2 furlongs, t
= 2 s, we calculate for the value of k:</span>
2 = k (2)^2
k = 2 / 4
k = 0.5 furlongs / s^2
The equation becomes:
d = 0.5 t^2
Now solving for d when t = 4:
d = 0.5 (4)^2
d = 0.5 * 16
<span>d = 8 furlongs</span>
<span>
</span>
<span>It traveled 8 furlongs for the first 4.0 seconds.</span>
F is the focal length of the lens. A positive f indicates a converging optical device, like a convex lens or a concave mirror.
Choice A