Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:
C. Between North and West
Explanation:
Since all have equal masses and the red ball and green ball are moving in south and east direction, the blue ball would most likely be moving between the north and West direction.
Complete Question
The complete question iws shown on the first uploaded image
Answer:
a

b

Explanation:
Now looking at the diagram let take that the magnetic field is moving in the x-axis
Now the magnetic force is mathematically represented as
x B
Note (The x is showing cross product )
Note the force(y-axis) is perpendicular to the field direction (x-axis)
Now when the loop is swinging forward
The motion of the loop is from y to z to to x to y
Now since the force is perpendicular to the motion(velocity) of the loop
Hence the force would be from z to y and back to z
and from lenze law the induce current opposes the force so the direction will be from y to z to x
Now when the loop is swinging backward
The motion of the induced current will now be x to z to y
Answer:
The ratio is
Explanation:
From the question we are told that
The radius of Phobos orbit is R_2 = 9380 km
The radius of Deimos orbit is 
Generally from Kepler's third law

Here M is the mass of Mars which is constant
G is the gravitational constant
So we see that 
=> ![[\frac{T_1}{T_2} ]^2 = [\frac{R_1}{R_2} ]^3](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%5E2%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E3)
Here
is the period of Deimos
and
is the period of Phobos
So
![[\frac{T_1}{T_2} ] = [\frac{R_1}{R_2} ]^{\frac{3}{2}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%5D%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7BR_1%7D%7BR_2%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D)
=> ![\frac{T_1}{T_2} = [\frac{23500 }{9380} ]^{\frac{3}{2}}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BT_1%7D%7BT_2%7D%20%20%3D%20%20%5B%5Cfrac%7B23500%20%7D%7B9380%7D%20%5D%5E%7B%5Cfrac%7B3%7D%7B2%7D%7D%5D)
=>
Answer:
(a) Eₐ = 6.36 J/s
(b) Eₐ = 4.64 J/s
Explanation:
Stefan-Boltzmann law: States that the total energy per second radiated or absorbed by a black body is directly proportional to the absolute temperature.
Using, Stefan-Boltzmann equation
Eₐ =eσAT⁴ ................ Equation 1
where Eₐ = Radiant energy absorbed per seconds, e = emissivity, σ = stefan - boltzman constant, A = Surface area. and T = temperature in kelvin
(a) Where e = 0.89, σ = 5.67 ×10⁻⁸ watt/m²/K⁴, A = 140 cm² = 140 cm²(m²/10000cm²) = 0.014 m², T = 35 °C = (35 + 273) K = 308 K.
Applying these values in equation 1 above,
Eₐ = 0.89 × 5.67 ×10⁻⁸ × 0.014 × (308)⁴
Eₐ =6.36 J/s
(b) when e = 0.65,
∴ Eₐ = 0.65 × 5.67 × 10⁻⁸ × 0.014 × (308)⁴
Eₐ = 4.64 J/s