A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
If a coin is dropped at a relatively low altitude, it's acceleration remains constant. However, if the coin is dropped at a very high altitude, air resistance will have a significant effect. The initial acceleration of the coin will be the greatest. As it falls down, air resistance will counteract the weight of the coin. So, the acceleration will decrease. Although the acceleration decreases, the coin still accelerates, that is why it falls faster. When the air resistance fully counters the weight of the coin, the acceleration will become zero and the coin will fall at a constant speed (terminal velocity). So, the answer should be, The acceleration decreases until it reaches 0. The closest answer is.
a. The acceleration decreases.
Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Answer:
Da=(1/4)Db
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
When s = Da, t = t

When s = Db, t = 2t

Dividing the two equations

Hence, Da=(1/4)Db
Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey