Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W
Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W
Answer: There are many possible elements, and they are all in the same vertical column as bromine.
Explanation:
In a periodic table, the elements are arranged according to the atomic number. The elements arranged in the same vertical column (known as groups) have same valence configuration and therefore have same chemical properties. Hence, there would be more possible elements having same chemical properties in the same vertical column (group) as Bromine.
Answer:

Explanation:
The momentum of the neutron before and after the decay is the same since there's no external force.

#The neutron is initially at rest, so after the decay:

#After decay, the proton has +ve direction with a velocity
while the electron moves in a negative direction with a velocity 
Therefore:

Let the energy released during the decay be Q:

Hence,Kp/Ktot is 5.444x10^(-4)