the radiotracer converts radioactive emissions to light for detection. the answer is D.
<h2>Answer</h2>
Gravitational potential energy of the textbook-Earth system relative to the desk = 98 N/m
<h2>Explanation</h2>
Given that,
Mass of history book = 8kg
height of book from ground = 1.25m
acceleration due to gravity = 9.8m/s²
<h3>gravitational potential energy formula</h3><h2>GPE = Fg⋅h</h2><h2>GPE = mgh</h2>
where ,
m = mass of object(book)
g = acceleration due to gravity
h = the altitude of the object.
GPE = 8(9.8)(1.25)
= 98 N/m
So, gravitational potential energy of the textbook-Earth system relative to the desk = 98 N/m
Answer:1.301 s
Explanation:
Given
Initial Velocity(u)=30 m/s
Height of cliff=8.3 m
Time taken to cover 8.3 m

here Initial vertical velocity is 0



Horizontal distance


Explanation:
It is given that,
Speed of a wave, v = 251 m/s
Wavelength of the wave, λ = 5.1 cm = 0.051 m
(1) The frequency of the wave is given by :



(2) Angular frequency of the wave is given by :



(3) The period of oscillation is given by T as :


T = 0.000203 seconds
or
T = 0.203 milliseconds
Hence, this is the required solution.