Answer:
The ball reaches Barney head in 
Explanation:
From the question we are told that
The rise velocity is 
The height considered is 
The horizontal velocity of the large object is 
Generally from kinematic equation

Here s is the distance of the object from Barney head ,
u is the velocity of the object along the vertical axis which is equal but opposite to the velocity of the helicopter
So

So

= 
Solving the above equation using quadratic formula
The value of t obtained is 
Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





<h2>For Second Solid Lumped System is Applicabe</h2>
Explanation:
Considering heat transfer between two identical hot solid bodies and their environments -
- If the first solid is dropped in a large container filled with water, while the second one is allowed to cool naturally in the air than for second solid, the lumped system analysis more likely to be applicable
- The reason is that a lumped system analysis is more likely to be applicable in the air than in water as the convection heat transfer coefficient so that the Biot number is less than or equal to 0.1 that is much smaller in air
Biot number = the ratio of conduction resistance within the body to convection resistance at the surface of the body
∴ For a lumped system analysis Biot number should be less than 0.1
The average speed can be easily calculated by taking the
ratio of distance and time. That is:
average speed = distance / time
so calculating:
average speed = 4875 ft / 6.85 minutes
<span>average speed = 711.68 ft / min</span>
Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).