Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution
Answer:
0.69 ohm
Explanation:
Heat generated per second, H = 50 cal/s
Potential difference, V = 12 V
Let R is the resistance of coil.
The formula for the heat is given by


R = 0.69 ohm
Answer:
A current of 0.358A is required
Explanation:
Pls refer to attached document for more details
Answer:
Moment of inertia of Earth about its own axis is given as

Explanation:
Since Earth is considered as solid sphere
So we will have

so we will have

so we have
