As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

Answer:
The ball reaches Barney head in 
Explanation:
From the question we are told that
The rise velocity is 
The height considered is 
The horizontal velocity of the large object is 
Generally from kinematic equation

Here s is the distance of the object from Barney head ,
u is the velocity of the object along the vertical axis which is equal but opposite to the velocity of the helicopter
So

So

= 
Solving the above equation using quadratic formula
The value of t obtained is 
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
I am assuming this is a true or false question, to which the answer would be True.
The correct answer is <span>3)

.
</span>
In fact, the total energy of the rock when it <span>leaves the thrower's hand is the sum of the gravitational potential energy U and of the initial kinetic energy K:
</span>

<span>As the rock falls down, its height h from the ground decreases, eventually reaching zero just before hitting the ground. This means that U, the potential energy just before hitting the ground, is zero, and the total final energy is just kinetic energy:
</span>

<span>
But for the law of conservation of energy, the total final energy must be equal to the tinitial energy, so E is always the same. Therefore, the final kinetic energy must be
</span>

<span>
</span>