<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>
Two significant figures, the 6 and the 9
Answer:
A sample of 5.2 mg decays to .65 mg or to 1/8 of its original amount.
1/8 = 1/2 * 1/2 * 1/2 or 3 half-lives.
3 * 30.07 = 90 yrs for 5.2 mg to decay to .65 mg
You can get these other numbers similarly:
5.2 / .0102 = 510 requires about 9 half-lives which is 30 * 9 = 270 yrs
Answer: Both Technician A and B
Explanation:
There is a similar process in using a pressure transducer and lab scope to using a vacuum gauge.
And also, the pressure transducer can be used to tie any issues to individual cylinders if paired with a second trace consisting of the ignition pattern. Therefore, both Technician A and B are correct.
Answer:
The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Explanation:
Given that,
Distance between the slits = 0.04 mm
Width = 0.01 mm
Distance between the slits and screen = 1 m
Wavelength = 600 nm
We need to calculate the distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect
For constructive fringe
First minima from center

Second minima from center

The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect



Put the value into the formula



Hence, The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.