Answer:
Frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Explanation:
We have given value of capacitance 
Potential difference across capacitor V = 12 volt
Current through capacitor 
Capacitive reactance will be equal to 
Capacitive reactance is equal to 




f = 5.20 kHz
So frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
The number of significant digits of any measurement is determined by the instrument used for such measurement. For example, in this case, we have the height of a small child being measured. We can use a simple ruler for this, and we see that a ruler has ten divisions for 1 cm. This means that the ruler cannot measure beyond the size of 0.1 cm or 1 mm. Hence, when we report the height of the small child, we report it to one significant digit after the decimal place. As an example, if we measure a child's height to be 90 full cm divisions and 8 smaller divisions, we report it as 90.8 cm but not 90.83 or 90.86 cm.
Answer:
560 N/m
Explanation:
F = kx
75 N = k (0.61 m − L)
210 N = k (0.85 m − L)
Divide the equations:
2.8 = (0.85 − L) / (0.61 − L)
2.8 (0.61 − L) = 0.85 − L
1.708 − 2.8L = 0.85 − L
0.858 = 1.8L
L = 0.477
Plug into either equation and find k.
75 = k (0.61 − 0.477)
k = 562.5
Rounded to two significant figures, k = 560 N/m.
I will post my work, but is that 99 degrees Celsius and 25 degrees Celsius?
All you have to do is plug in the initial temperature for gold where it says Tg and the initial temperature for the water where it says Tw and then plug that in and you will have your answer.
10,000 units of momentum.
p=mv
20,000=m(2v)
10,000=mv