Complete Question
In an action movie, the villain is rescued from the ocean by grabbing onto the ladder hanging from a helicopter. He is so intent on gripping the ladder that he lets go of his briefcase of counterfeit money when he is 130 m above the water. If the briefcase hits the water 6.0 s later, what was the speed at which the helicopter was ascending?
Answer:
The speed of the helicopter is 
Explanation:
From the question we are told that
The height at which he let go of the brief case is h = 130 m
The time taken before the the brief case hits the water is t = 6 s
Generally the initial speed of the briefcase (Which also the speed of the helicopter )before the man let go of it is mathematically evaluated using kinematic equation as
Here s is the distance covered by the bag at sea level which is zero
=>
=> 
=> 
Answer:
10.4 m/s
Explanation:
The problem can be solved by using the following SUVAT equation:

where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
For the diver in the problem, we have:
is the initial velocity (positive because it is upward)
is the acceleration of gravity (negative because it is downward)
By substituting t = 1.7 s, we find the velocity when the diver reaches the water:

And the negative sign means that the direction is downward: so, the speed is 10.4 m/s.
If it is a multiple choice question is C. Infrared waves do not carry enough energy to kill cancerous cells.
Refer to the diagram shown below.
i = the current in the circuit., A
R₁ = the internal resistance of the battery, Ω
R₂ = the resistance of the 60 W load, Ω
Because the resistance across the battery is 8.5 V instead of 9.0 V, therefore
(R₁ )(i A) = 9 - 8.5 = (0.5 V)
R₁*i = 0.5 (10
Also,
R₂*i = 9.5 (2)
Because the power dissipated by R₂ is 60 W, therefore
i²R₂ = 60
From (2), obtain
i*9.5 = 60
i = 6.3158 A
From (1), obtain
6.3158*R₁ = 0.5
R₁ = 0.5/6.3158 = 0.0792 Ω = 0.08 Ω (nearest hundredth)
Answer: 0.08 Ω
Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!