Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.
Answer:
a) r=4.24cm d=1 cm
b) 
Explanation:
The capacitance depends only of the geometry of the capacitor so to design in this case knowing the Voltage and the electric field


The distance must be the separation the r distance can be find also using

But now don't know the charge these plates can hold yet so
a).
d=0.01m



b).


Answer: C
14.75g
Explanation:
Given that the half life time = 60.5s
Let No = initial mass = 59g
N = decayed mass
At time t = 0, No = 59g
At time t = 60.5s,
N = No/2 = 59/2
= 29.5g
At time t = 121
N = 29.5/2 = 14.75g
Therefore N = 14.75g
Answer:
As shown in the attachment
Explanation:
The detailed steps and mathematical assumptions and manipulation is as shown in the attachment.