Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5

Por definicion tenemos que
(F/A) = E(∆/0)
Sustituyendo los valores tenemos y despejando ∆:
∆ = (F/(πr2 × E))*0
(5000×5)/(3.14×(34×10^−2)^2×(125×10^8))
5.5×10^−6 m
From the conservation of linear momentum of closed system,
Initial momentum = final momentum
Mass of the student, M = 59 kg
Mass of the laser boat, m = 42 kg
Initial speed of student + laser boat, u =0
Final speed of laser boat, v = 1.5 m/s
Final speed of the student = V
(M+m) u =M V +m v
0 = (59 kg) V + (42 kg) (1.5m/s)
V = - 1.06 m/s
Thus, the speed of the student is 1.06 m/s in the opposite direction of the motion of boat.